نحوه دفاع از پایان نامه

یکی از مهم ترین دغدغه دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد و دکترا، دفاع از پایان نامه و تبدیل پایان نامه به کتاب می باشد. در این محتوا می خواهیم اطلاعات جامع و کاملی در زمینه موارد گفته شده در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. درنتیجه پس از خواندن این متن آگاه می شوید که چگونه به بهترین شکل در جلسه دفاع خود حاضر شوید.

هر دانشجو و زمان زیادی از دوره تحصیل خود را بر روی نوشتن پایان نامه می گذارد و اصلی ترین بخش نمره این مبحث، در جلسه دفاع مشخص می شود. هر جلسه دفاع سبک و سیاق خاص خود را دارد که با آگاهی بر آن، می توان به بهترین نتیجه در این جلسه رسید.

 جلسه دفاع از پایان نامه چیست؟

این جلسه تقریباً زمانی بین نیم تا یک ساعت می باشد که به هر دانشجو از قبل، روز و ساعت تعیین شده اعلام می شود. در این زمان اساتیدی که توسط دانشگاه به عنوان داور تعیین شده اند، اساتید راهنما و مشاوران و حتی میهمانان دیگر نیز حضور دارند و از دفاع شما دیدن می کنند. در طول این جلسه هر دانشجو نسبت به تحقیقات و پایان نامه خود توضیحاتی می دهد و پس از اتمام آن به سؤالات استادان پاسخ می دهد. تسلط دانشجو در ارائه و نحوه بیان، مهارت آن در پاسخ به سؤالات و دیگر موارد نقش مؤثری در نمره ی نهایی وی خواهند داشت.

اهمیت جلسه دفاع پایان نامه

از آنجایی که این جلسه بخش مهمی از نمره پایان نامه را شامل می شود، از اهمیت بالایی برخوردار است. موارد زیر از مهم ترین بخش ها در این جلسه می باشند که با توجه به آن ها نمره این درس لحاظ می شود.

  • نوع عملکرد دانشجو در جلسه
  • نحوه ارائه و کنفرانس و قدرت بیان
  • مطالب جمع آوری شده
  • تسلط بر کل متن پایان نامه
  • چگونگی پاسخ به سوال اساتید
  • و…

همه این موارد بر نمره ای که به دانشجو داده می شود تاثیر می گذارد. ابدا روز برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه روز تعیین کننده تلاش چندماهه و بعضاً چندساله یک دانشجو می باشد.

چگونه جلسه دفاع از پایان نامه را خوب شروع کنیم؟

نحوه شروع کردن این جلسه نقش بسیار مهمی در در دست گرفتن آن و همچنین خوب جلوه دادن دارد. در اولین قدم قبل از حضور همه اعضا و داوران باید لوازم پذیرایی را در جایگاه قرار داده و بخش هایی مانند برق، اتصال لپ تاپ به پروژکتور، آماده بودن پاور پوینت و غیره را به طور کامل چک کرد تا در حین ارائه مشکلی پیش نیاید.

در قدم بعد نوشته های خود را پیش از جلسه چندین بار مرور کنید. در آغاز جلسه دفاع از پایان نامه سوالاتی پرسیده می شود که آن ها را با جزئیات و دانش کامل پاسخ دهید اطلاعات علمی خود را به اساتید نشان دهید. نحوه رفتار شما در دقایق اولیه نشان دهنده ی پاسخ شما و جهت گیری اساتید است. در شروع ارائه، خود را به طور کامل معرفی کرده و اصلی ترین نتایج پایان نامه را بیان کنید.

آماده شدن برای جلسه دفاع از پایان نامه

پس از آن که به طورکلی در مورد جلسه دفاع و اهمیت آن اطلاعاتی کسب کردیم، حال می خواهیم ببینیم چگونه خود را برای این جلسه آماده کنیم. در مرحله اول سعی کنید که پایان نامه خود را بسیار کامل، جامع و با کمک جدیدترین اطلاعات و تحقیقات علمی بنویسید. چون درنهایت شما باید بر روی متن نوشته شده در محتوای پایان نامه مانور دهید و پیرامون آن به ارائه بپردازید. برای این منظور می توانید از سایت پابوک کمک بگیرید.

در هفته های نزدیک به جلسه دفاع مطالب خود را به طور کامل مطالعه کرده و بخش های مهمی که می خواهید در ارائه در پیرامون آن صحبت کنید را به طورخلاصه برای خود در یک برگه یادداشت کنید. همچنین اطلاعات کامل از تمام قسمت ها و نوشته های پایان نامه خود داشته باشید تا در صورت پرسیده شدن سوال بتوانید به درستی به آن پاسخ دهید.

مراحل زیر از دیگر مواردی هستند که در جلسه دفاع باید به آن ها دقت کنید تا بهترین نمره را کسب کنید:

فهرستی از سوالات احتمالی تهیه کنید

همان طور که گفتیم در جلسه دفاع باید به سوالات پرسیده شده توسط اساتید پاسخ دهید. می توانید سوالات احتمالی را از منابع مختلف مانند سایت پابوک جستجو کرده و متناسب با محتوا و موضوع خود، آن ها را تغییر دهید. از یافتن پاسخ هیچ سوالی دریغ نکنید زیرا آن سوال ممکن است سؤال مطرح شده در جلسه دفاعتان باشد. این کار باعث می شود که سوالات جلسه دفاع برایتان غیرمنتظره نباشد و یک پیش زمینه ای نسبت به آن ها داشته باشید.

 بر روی موضوعاتی که تخصص دارید تمرکز کنید

در این جلسه سعی کنید نقاط قوت خود را به رخ بکشید و پیرامون آن مانور بیشتری دهید. بخش ها و فعالیت هایی که برای تحقیقات خود انجام داده اید را با زبانی بسیار زیبا و مسلط بیان کنید. برای آن که بتوانید تبدیل پایان نامه به کتاب را داشته باشید، باید موضوعات تخصصی و جدید را در آن آورده تا نسبت به دیگر پایان نامه ها برتری پیدا کنید. همین موضوعات تخصصی را نیز در جلسه دفاع از پایان نامه بیان کنید تا نظر مثبت اساتید به ارائه شما جلب شود.

 پایان نامه خود را با دقت بخوانید

ارائه شما درواقع همان چیزی است که در پایان نامه آورده اید. پس برای داشتن یک ارائه خوب باید تسلط کافی بر روی متن پایان نامه داشته باشید. پیش از ارائه پایان نامه خود را چندین بار و به طور کامل بخوانید. سعی کنید حتی جدیدترین مطالب مرتبط با پایان نامه را در روزهای پایانی از منابع جستجو کنید و با اطلاعاتی کامل تر نسبت به اساتید در جلسه حضور داشته باشید. نسبت به تک تک جملات و نوشته های خود آگاهی داشته و بتوانید آن را با ذکر منبع علمی اثبات کنید.

به نقاط ضعف خود اشاره نکنید

هیچ گاه در جلسه دفاع، از نقاط ضعف خود یاد نکنید و با شکسته نفسی از پایان نامه خود دفاع نکنید. بدون شک مسلط ترین فرد بر روی پایان نامه شما، خودتان هستید. پی باور داشته باشید دانش و تسلط شما نسبت به محتوای پایان نامه از دیگران ببیشتر است. در مورد کارهایی که انجام نداده اید یا کم وکاستی های مقاله خود هرگز صحبت نکنید. نقاط ضعفتان را فقط برای خود نگه دارید و در جلسه دفاع فقط نقاط مثبت را به نمایش بگذارید.

جمع بندی

در این محتوا قصد داشتیم تا راه های موفقیت در جلسه دفاع از پایان نامه را به شما عزیزان بگوییم تا این جلسه را نیز به بهترین نحو سپری کنید. درصورتی که پایان نامه ی خوبی داشته باشید این شانس را دارید تا آن را به کتاب تبدیل کنید. پس تمام تلاش خود را در این راستا کرده و در طول نوشتن پایان نامه و ارائه آن سعی کنید از کار خود لذت ببرید تا این دوران برایتان به زیبا ترین شکل سپری شود.

دیدگاهتان را بنویسید