تبدیل پایان نامه به کتاب

اگر در حال مطالعه این مقاله از سایت پابوک هستید؛ قطعاً یا در حال نوشتن پایان نامه خود هستید و یا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در حال تحصیل هستید و یا اینکه در نهایت پایان نامه خود را نگارش کرده‌اید. بدون شک نتیجه‌های تحقیق و پژوهش‌های چندساله شما می‌خواهد در قالب یک پایان‌نامه عرضه شود و اگر نتوانید از مزایای آن بهره‌مند شوید، قطعاً شما در این چند سال زمان خود را هدر داده‌اید. با تبدیل پایان نامه به کتاب شما می‌توانید از مزایایی که در قسمت زیر لیست کرده‌ایم برخوردار شوید:

  • کسب امتیاز در مصاحبه دکتری توسط شما
  • تقویت رزومه شما به‌عنوان نویسنده پایان نامه برای عضویت در هیئت‌علمی و سایر ارگان‌هایی که به این رزومه نیاز دارند.
  • با تبدیل پایان نامه به کتاب شما توسط افراد بیشتری شناخته می‌شوید و دسترس‌پذیر تر خواهید بود.
  • آسان‌تر بودن فرآیند چاپ کتاب نسبت به انتشار مقاله

چگونه پایان نامه خود را به کتاب تبدیل کنیم؟

برای تبدیل پایان نامه به کتاب باید حتماً مطالبی که مربوط به کتاب هستند نگارش و ویرایش شوند و برای یک کتاب قابل‌فهم و روان آماده‌سازی گردند و این‌طور نیست که بتوان متن پایان نامه را مستقیماً به کتاب تبدیل کرد.

سپس برای کتاب صفحه‌آرایی و طراحی جلد انجام می‌شود و بعدازآن دریافت شابک و مجوزهای لازم بسیار ضروری و مهم است. در نهایت بعد از این مراحل، پایان نامه شما به یک کتاب تبدیل شده است که می‌توانید آن را برای چاپ و صحافی ارسال کنید.

مراحل تبدیل پایان نامه به کتاب

مراحل تبدیل پایان نامه به کتاب

اگر مراحل تبدیل پایان نامه به کتاب را به‌خوبی بدانید و نسبت به آن آشنایی داشته باشید این کار چندان برایتان سخت نخواهد بود و می‌توانید به‌راحتی از پس آن‌ها بربیایید. البته منظورمان از اینکه می‌توانید راحت این مراحل را طی کنید به این معنی نیست که این مراحل نیاز به تلاش خاصی ندارند، اما همان‌طور که می‌دانید زمانی که شما صفر تا صد مراحل انجام یک کار را می‌دانید و نسبت به آن‌ها آگاهی دارید بدون دغدغه با تلاشتان می‌توانید این مسیر را با آرامش بیشتر و بدون استرس و فشارهای عصبی طی کنید.

1) آماده‌سازی فایل ورد کتاب

قبل از هر چیزی شما می‌بایست فایل ورد کتاب را آماده کنید. ممکن است با خود بگویید من فایل ورد پایان نامه ام را در اختیار دارم؛ بنابراین نیازی نیست در این مرحله کاری انجام دهم؟

در پاسخ به این سؤال می‌بایست به این موضوع اشاره کرد که لحن نوشتاری یک پایان نامه با کتاب تفاوت‌های زیادی دارد و در پایان جملات از فعل‌های مجهول استفاده می‌گردد، درصورتی‌که فردی که یک کتاب را تهیه و مطالعه می‌کند انتظارش این است که با جملاتی روان و با قابلیت درک آسان مواجه شود.

بنابراین قبل از هر کاری یک متن روان را از پایان نامه خود در قالب یک فایل ورد به‌عنوان فایل ورد کتاب آماده‌سازی کنید.

2) صفحه‌آرایی

صفحه‌آرایی به مجموعه فرآیندهایی گفته می‌شود که مطالعه کتاب را برای مخاطب شما لذت‌بخش و آسان‌تر خواهد کرد. نحوه قرارگیری متون و استفاده از تصاویر و عناصری که زیبایی بیشتری را در کتاب ایجاد می‌کنند باعث می‌شود که مخاطب در زمان مطالعه کتاب به‌راحتی مطالب را درک کند و از آن‌ها بهره ببرد. بنابراین برای تبدیل پایان نامه به کتاب نیاز به صفحه‌آرایی آن نیز وجود دارد.

تصور کنید شما یک کتاب را باز کنید که تمامی صفحات آن پر از متن است و در هیچ‌کدام از صفحات کتاب از تصاویر یا عناصر بصری زیبا استفاده نشده است؛ قطعاً مطالعه چنین کتابی بسیار خسته کننده و کسالت‌آور خواهد بود. اگر کتاب موردنظر، رمان یا داستان باشد شاید این مورد، زیاد به چشم نیاید؛ اما این موضوع زمانی مهم می‌شود که ما با یک کتاب تخصصی روبرو هستیم که مخاطب برای درک مطالب آن نیاز به تفکر و بررسی موارد دارد.

3) گرفتن شابک

گرفتن شابک برای کتاب مسئله‌ای نیست که تنها مربوط به داخل کشور باشد و یکی از قوانین بین‌المللی برای چاپ کتاب است که هر فرد قبل از چاپ کتاب خود ملزم به دریافت شابک برای کتابش است. ممکن است تابه‌حال با کلمه شابک برخوردی نداشته باشید و نسبت به آن ناآگاه باشید.

شابک درواقع مخفف عبارت شماره استاندارد بین‌المللی کتاب است که یک شناسه 10 تا 13 رقمی است و برای هر کتاب نیز منحصربه‌فرد است. برای دریافت شابک کافی است به یکی از انتشارات معتبر مراجعه کنید. انتشارات یادگار عمر با سابقه ‌ای بیش از 20 سال یکی از این انتشارات معتبر و قابل اعتماد است. بعد از دریافت شابک، کتاب شما در فهرست‌های الکترونیکی ثبت می‌گردد و استعلام گرفتن از آن به‌راحتی صورت می‌گیرد.

4) طراحی کردن جلد کتاب

قطعاً شما نمی‌خواهید که کتاب ارزشمندی که مدت‌ها زمان خود را صرف نگارش آن کرده‌اید با جلد پایان نامه شما چاپ شود.

بنابراین یکی از مراحل چاپ کتاب، این است که شما یک جلد منحصربه‌فرد برای کتابتان طراحی کنید تا ظاهری جذاب و قابل‌قبول داشته باشد و مخاطبان را برای مطالعه آن وسوسه کند. می‌توانید این کار را به افرادی که به طراحی جلد کتاب مسلط هستند بسپارید تا بهترین طرح و ایده‌ها را برای طراحی جلد کتاب شما انجام دهند. انتشارات یادگار عمر، شما را در امر طراحی جلد تنها نخواهد گذاشت.

5) دریافت مجوز

برای چاپ کتاب به مجوزهای ارشاد نیاز دارید مجوزهای ارشاد عبارتند از:

  • مجوز پیش از چاپ دیجیتال کتاب
  • مجوز طرح جلد کتاب
  • مجوز اعلام وصول (مجوز پس از چاپ کتاب یا مجوز انتشار کتاب)

برای دریافت مجوز پیش از چاپ دیجیتال کتاب، ابتدا فایل شما که ممکن است یک کتاب یا یک پایان نامه ای باشد که به کتاب تبدیل شده بایستی ویراستاری و صفحه‌آرایی شود که این امر- یعنی ویراستاری و صفحه‌آرائی فایل کتاب- نیز توسط انتشارات یادگار عمر نیز انجام می‌شود. سپس ما به عنوان ناشر، اقدام به دریافت مجوز پیش از چاپ کتاب می‌کنیم. بعد از صدور مجوز پیش از چاپ کتاب، نوبت به دریافت مجوز طرح جلد است که انتشارات یادگار عمر آن را برای شما انجام می‌دهد.

نکته قابل توجه: همانطور که می دانید در صفحه دوم کتاب، شناسنامه کتاب درج می‌شود که حاوی عنوان کتاب، نویسنده کتاب، ناشر کتاب، مشخصات ظاهری کتاب (تعداد صفحات کتاب، قطع کتاب، مصور بودن و جدول داشتن)، موضوع کتاب، شابک کتاب، رده‌بندی کنگره، رده‌بندی دیوئی، شماره کتاب شناسی ملّی و وضعیت فهرست نویسی (فیپا) است. رده‌بندی کنگره، رده‌بندی دیوئی و شماره کتابشناسی ملّی توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملّی بعد از صدور مجوز پیش از چاپ کتاب، صادر می‌شود.

در پایان، بعد از دریافت مجوز پیش از چاپ کتاب و مجوز طرح جلد از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین صدور فیپای کتاب توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملّی، فرآیند چاپ کتاب آغاز می‌شود. بعد از فرآیند چاپ کتاب، لازم است اقدام به دریافت مجوز اعلام وصول (مجوز پخش کتاب) شود؛ لذا 5 نسخه از کتاب‌های چاپ شده به اداره ارشاد و سازمان اسناد و کتابخانه ملّی تحویل داده خواهد شد.

خدمات تبدیل پایان نامه به کتاب و همچنین خدمات پیش از چاپ و نشر کتاب از قبیل: دریافت شابک، دریافت مجوزها، دریافت فیپا، چاپ دیجیتال کتاب و در نهایت مجوز اعلام وصول کتاب توسط انتشارات یادگار عمر انجام می‌شود.

6) چاپ و صحافی

در این مرحله تقریباً به مراحل پایانی تبدیل پایان نامه به کتاب رسیده‌اید. این مرحله بعد از صدور مجوز پیش از چاپ دیجیتال کتاب، مجوز طرح جلد کتاب، صدور فیپای کتاب و قبل از دریافت مجوز اعلام وصول کتاب توسط انتشارات یادگار عمر انجام می‌شود.

برای انجام چاپ دیجیتال کتاب و صحافی آن، می‌توانید به موسسه انتشاراتی معتبر و باسابقه یادگار عمر- با یش از 20 سال فعالیت انتشاراتی- مراجعه نمایید. بعد از مراجعه شما به انتشارات، ناشر با شما درباره قطع کتاب و تعداد صفحات و نوع صحافی آن گفتگو خواهد کرد و بعد از توافق؛ کتاب شما چاپ شده و آماده عرضه به کتاب‌فروشی‌ها می‌گردد.

7) عرضه کتاب

شاید شما برای دریافت نمره و امتیاز بالاتر، تبدیل پایان نامه به کتاب را انجام داده‌اید اما اگر کمی منطقی باشیم، حالا که تمامی این مراحل سخت را با تلاش زیاد پشت سر گذاشته‌اید حیف است که از این مرحله آخر که عرضه کتاب به‌صورت حرفه‌ای است غافل شوید و آن را نادیده بگیرید.

بدون شک افرادی هستند که خواهان مطالعه کتاب شما خواهند بود و مطالعه کتابتان توسط افراد مختلف باعث شناخته شدن شما در حوزه‌ای که فعالیت می‌کنید خواهد شد. اگر با انتشارات یادگار عمر قرارداد ببندید قطعاً بعد از چاپ دیجیتال کتاب، علاوه بر مزایایی که از نگارش این کتاب به دست خواهید آورد، کتاب شما به‌صورت الکترونیکی در اپلیکیشن‌های فروش کتاب از قبیل فیدیبو، کتابراه و غیره، عرضه خواهد شد و قطعاً کسب درآمد معقولی را نیز از چاپ کتابتان خواهید داشت و این، قسمت شیرین ماجرا است.

البته ناگفته نماند سایت انتشارات یادگار عمر با عنوان پابوک به آدرس: https://pubook.ir نیز کتاب‌های شما قابل مشاهده و خرید آنلاین خواهد بود.

مزایای تبدیل پایان نامه به کتاب

در ابتدای مقاله به برخی از این مزایا به‌صورت خلاصه اشاره کرده‌ایم، اما مزایای تبدیل پایان نامه به کتاب تنها شامل آن موارد نمی‌شود. شما بعد از چاپ دیجیتال کتاب خودتان، می‌توانید تا 4 امتیاز پژوهشی در مصاحبه دکتری به دست آورید که یک امتیاز باارزش محسوب می‌شود و برخی افراد تنها به دلیل همین یک مزیت، اقدام به تبدیل پایان نامه به کتاب می‌کنند.

اگر شما دانشجوی دانشگاه آزاد باشید می‌توانید دو نمره باقی‌مانده از پایان نامه خود را با ارائه کتاب چاپ شده خود دریافت نمایید. ضمن تمامی این موارد می‌توانید در آینده شغلیتان از حقوق و مزایای بیشتری برخوردار شوید و یک رزومه قوی‌تر برای ارائه خواهید داشت و برای استخدام و ارتقای شغلی امتیاز بالاتری نسبت به دیگر افرادی دارید که یک کتاب چاپ شده با نام خودشان ندارند.

جمع بندی

در این مقاله، تقریباً تمامی مراحل تبدیل کتاب از پایان نامه را برایتان شرح دادیم و به مزایایی که بعد از انجام این کار به دست خواهید آورد اشاره کردیم. با بررسی این مزایا و انجام دادن تمام مراحل می‌توانید کتاب موردنظرتان را بدون دغدغه چاپ کنید.

ممکن است سؤالاتی نظیر هزینه‌های تبدیل پایان نامه به کتاب و چاپ دیجیتال کتاب به ذهنتان رسیده باشد و در این مورد باید گفت هزینه‌های تبدیل پایان نامه به کتاب شامل: ویراستاری و صفحه آرائی فایل پایان نامه و طراحی جلد می شود. هزینه چاپ دیجیتال کتاب بستگی به مواردی مانند: رنگی یا مشکی بودن متن، جنس کاغذ، گراماژ جلد کتاب، نوع صحافی، تیراژ کتاب، قطع کتاب (وزیری، رحلی، رقعی و …) و تعداد صفحات فایل نهایی کتاب دارد. با توجه به متعدد بودن این موارد نمی‌توان هزینه مشخصی را برای این کار برآورد کرد و به همین دلیل است که توصیه ما مراجعه به موسسه‌ انتشاراتی معتبر و باسابقه‌ای بنام انتشارات یادگار عمر است که دارای پروانه نشر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. شما می توانید با مراجعه به سایت انتشارات یادگار عمر با عنوان پابوک (https://pubook.ir) با تکمیل فرم درخواست، و یا برقراری تماس با ما می توانید به صورت آنلاین و آفلاین از قیمت نهایی چاپ دیجیتال کتاب خود مطلع شوید.

از اینکه تا پایان این مقاله همراهمان بودید از شما صمیمانه سپاسگزاریم.