چطور نویسنده شویم و کتابمان را چاپ کنیم؟

نوشته شده: 15/خرداد/1400

بسیاری از مردم آرزو دارند روزی نویسنده شوند و کتاب چاپ کنند. حتی ممکن است شما نیز یکی از آنها باشید. اگر چنین است، ممکن است از قبل موضوعی در ذهن داشته باشید یا حتی شاید شروع به نوشتن هم کرده باشید. با این حال، بسیاری از علاقه‌مندان به نویسندگی به خواسته خود نمی‌رسند. به نظر شما آیا همه می توانند نویسنده شوند؟

شاید شگفت‌زده شوید اگر بگوییم، برای همه امکان نویسنده شدن وجود دارد. در واقع، نویسنده شدن و لذت بردن از مزایای آن ساده‌تر از چیزی است که تصور می کنید؛ فقط کافی است به برخی از موانع غلبه کنید. انتشارات یادگار عمر در این مطلب، راهکارهایی را برای نویسنده شدن آموزش داده و به پاسخ یک‌سری سوالات رایج در این پرداخته‌است.

راهنمای گام به گام نویسنده شدن

یکی از اصلی‌ترین موانع بر سر راه افرادی که می خواهند نویسنده شوند، عدم آگاهی از چگونگی شروع انجام آن است. در ادامه به بررسی مراحلی می پردازیم که برای نویسنده شدن باید دنبال کنید.

چگونه می توانم نویسندگی را شروع کنم؟

شروع کار سخت‌ترین قسمت برای بسیاری از نویسندگان بالقوه است. وقتی هرگز کتابی منتشر نکرده‌اید، دشوار است که بدانید اولین قدم برای انتشار آن چیست. در زیر به نکاتی اشاره شده است که به شما کمک میکنند تا در مسیر نویسندگی پیشرفت کنید.

1- مهارت های خود را افزایش دهید

با اینکه لازم نیست برای نویسنده شدن در کلاس های رسمی شرکت کنید، اما برای موفقیت به مهارت‌های خاصی نیاز دارید. قبل از تلاش برای نوشتن یا انتشار اولین کتاب خود، باید مطمئن شوید که این مهارت ها را کسب کرده‌اید. برای دستیابی به این مهارت‌ها، می توانید در کلاس های آموزشی ثبت نام کنید و یا خودتان به تنهایی تمرین کنید.

2- با دیگر نویسندگان ارتباط برقرار کنید

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای شروع نویسندگی و کمک به خودتان انجام دهید این است که با افراد دیگری که قبلا در این زمینه تجربه دارند، ارتباط برقرار کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم به جامعه نویسندگان به صورت حضوری یا مجازی بپیوندید. این افراد علاوه بر اینکه قادرند از شما پشتیبانی کنند، می‌توانند شما را در انتشار اولین کتاب خود راهنمایی کنند.

3- با نوشتن مطالب کوتاه شروع کنید

قبل از اینکه اولین کتاب خود را منتشر کنید، با نوشتن مطالب کوتاه مانند داستان‌های کوتاه یا مقاله، نویسندگی را تمرین کنید.

در صورت امکان، سعی کنید این نوشته ها را چاپ کنید. اگر بتوانید ناشران را متقاعد کنید که در پروژه‌های کوچک با شما همکاری کنند، می توانید به طور مطمئن باشید که در نهایت از مهارت های لازم برای چاپ یک کتاب برخوردار خواهید شد.

برای نویسنده شدن چه آموزش های لازم است؟

هر کسی می تواند با آموزش رسمی یا بدون آن نویسنده شود؛ اما حتما باید مهارت های لازم را به دست آورده باشد. اگرچه ممکن است برخی از افراد بدون رفتن به دانشگاه یا شرکت در کلاس‌های آموزش رسمی بتوانند کتاب بنویسند، اما برخی دیگر قبل از اینکه به عنوان یک نویسنده حرفه‌ای شناخته شوند، به آموزش نیاز دارند. اگر قصد دارید قبل از نویسنده شدن، تحصیلات دانشگاهی کسب کنید، می توانید در رشته های هنری و ادبیات تحصیل کنید. با این حال اخذ مدرک در رشته های زبان‌های خارجه ، روزنامه نگاری و یا ارتباطات نیز می تواند بسیار مفید باشد.

چگونه می‌توان به یک نویسنده موفق تبدیل شد

نویسنده شدن تا حدودی با مولف شدن فرق دارد. در حالی یک مولف فردی است که آثارش را بر اساس عقاید و نظرات خود منتشر می کند، اما یک نویسنده با توجه به درخواست و نیاز دیگران می نویسد. نویسندگان اغلب بر اساس دستورالعمل‌های ارائه شده توسط مشتریان، آثاری خلق می کنند. با این حال شروع به کار در هر دو یکسان است.

قبل از شروع به نوشتن، باید اطمینان حاصل کنید که به مهارت های لازم دست پیدا کرده‌اید. برای بیشتر افراد تسلط به دستور زبان، آشنایی مقدماتی با چند موضوع خاص و توانایی انجام تحقیق کافی است. البته تمرین مهارت‌های هنری نیز می‌تواند به توانایی شما در نویسندگی کمک کند.

یک نویسنده به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

نویسندگان بزرگ معمولا در زمینه های زیر مهارت داشته‌اند.

  1. ارتباطات
  2. دستور زبان
  3. خلاقیت
  4. تمرکز
  5. تحقیق

در ادامه به بررسی هر یک از آنها می پردازیم.

1- مهارت‌های ارتباطی

یک نویسنده باید بتواند با افراد مختلف ارتباط برقرار کند. مخاطبان ممکن است با توجه به جنسیت، سن، سطح تحصیلات و دیگر خصوصیات با هم تفاوت داشته باشند.

2- گرامر و املای صحیح واژگان

نویسندگان باید به املای درست واژگان و روش صحیح کاربرد آنها مسلط باشند تا آثار نوشته شده توسط آنها نیاز به ویرایش کلی نداشته باشند.

3- خلاقیت

اگرچه نویسندگان اغلب آثار خود را بر اساس دستورات نگارشی تهیه شده توسط دیگر اشخاص خلق می‌کنند، اما خلاقیت همچنان یک مهارت مهم به شمار می رود.

4- توانایی تمرکز

نویسندگان همیشه نمی توانند روی موضوعاتی کارکنند که به آنها علاقه دارند. آنها باید بتوانند حتی روی موضوعاتی که دوست ندارند نیز تمرکز کنند.

5- توانایی انجام تحقیق

در برخی موارد، نویسندگان ممکن است نیاز به تکمیل دانش خود از طریق تحقیق داشته باشند. توانایی انجام تحقیقات به صورت اینترنتی و یا منابع کتابخانه‌ای مهارت مهمی برای هر نویسنده است.

میزان درآمد نویسندگان حرفه‌ای چقدر است؟

اگر به یک مولف صاحب اثر تبدیل شوید، احتمالا درآمد شما افزایش خواهد یافت. با این حال، دشوار است که بگویید میزان آن چقدر خواهد بود. حقوق دقیق شما به عنوان یک نویسنده حرفه‌ای به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

1- تعداد کتاب هایی که منتشر کرده‌اید

انتشار کتاب های بیشتر که با موفقیت در فروش همراه بوده‌اند، می تواند سبب افزایش حقوق شما شود.

2- میزان موفقیت کتاب‌های شما

میزان موفقیت کتاب های شما بر روی میزان فروش آنها تاثیر می گذارد. به این ترتیب، مقدار درآمد شما نیز مشخص می شود. پس می توان گفت هرچه کتاب شما موفق‌تر باشد، حقوق شما نیز بالاتر می رود.

3- قیمت کتاب‌های شما

قیمت کتاب هایی که می فروشید نیز در درآمد شما تاثیر دارد. فروش کتاب هایی با قیمت بالاتر عموما سود بیشتری در هر نسخه نصیب شما می کند؛ اما توجه داشته باشید اگر کتاب شما قیمت خیلی بالایی داشته باشد، ممکن است خوانندگان را از خرید آن منصرف کند.

در واقع، پیدا کردن قیمت مناسب برای هر کتابی که منتشر می کنید باعث افزایش درآمد شما خواهد شد.

4- مبلغ مربوط به حق‌التالیف شما چقدر است

اگر خودتان اقدام به چاپ کتاب کنید، همه سود حاصل از فروش آن متعلق به شما خواهد بود؛ اما اگر کتاب خود را به کمک ناشر و یا دیگر روش ها به چاپ برسانید، تنها درصدی از سود به شما می رسد. درصد سود شما به میزان قابل توجهی روی درآمد شما تاثیر خواهد گذاشت.

مراحل انتشار کتاب

برای انتشار کتاب سه مرحله وجود دارد که شامل موارد زیر است.

  1. کتاب شما آماده باشد و مطمئن باشید دیگر نمی خواهید تغییری در آن ایجاد کنید
  2. تصمیم در خصوص اینکه خودتان به تنهایی چاپ کتاب را به عهده بگیرید یا به کمک ناشر این کار را انجام دهید
  3. برای انجام آن به چه کمک های نیاز دارید

در ادامه به بررسی موارد بالا می پردازیم.

1- مطمئن شوید که کتاب شما آماده است

قبل از آغاز فرایند انتشار کتاب، باید مطمئن باشید مطالبی که تهیه کرده‌اید، برای چاپ آماده هستند.

این بدان معناست که شما نیاز دارید با دقت کتاب خود را بررسی و ویرایش کنید تا مطمئن باشید از استانداردهای لازم برخوردار است. همچنین شاید شما بخواهید که افراد دیگری قبل از چاپ، آن را بررسی کنند.

2- تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید کتاب خود را منتشر کنید

قدم بعدی برای چاپ کتاب تصمیم گیری در مورد نحوه انتشار آن است. اگر خودتان می خواهید این کار را انجام دهید، باید بودجه کافی تهیه کنید. اگر قصد دارید با یک ناشر کار کنید، باید کتاب خود را برای قرار گرفتن در فهرست چاپ انتشارات‌ها آماده کرده و با آنها ارتباط برقرارکنید.

3- برای انجام آن به چه کمک های نیاز دارید

چه خودتان قصد چاپ کتاب را داشته باشید و چه بخواهید با یک ناشر کار کنید، به احتمال زیاد به کمک دیگران نیاز پیدا می کنید.

به عنوان مثال، اگر خودتان قصد انتشار آن را داشته باشید، احتمالا لازم است ناشری برای چاپ کتاب خود پیدا کنید و یا در صورتی که قصد دارید انجام آن را به یک ناشر بسپارید، باید یک شرکت انتشاراتی پیدا کنید که کتاب شما را بپذیرد.

بودجه لازم برای انتشار یک کتاب چقدر است؟

میزان پولی که برای انتشار یک کتاب لازم است، به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر یک ناشر قبول کند که کتابتان را چاپ کند، دیگر مبالغ مربوط به آماده سازی، توزیع و انبارداری را پرداخت نمی‌کنید و هزینه های شما به حداقل می رسد؛ اما اگر خودتان قصد چاپ کتاب داشته باشید، قطعا هزینه های بسیار بیشتری باید بپردازید.

اگر قصد انتشار کتابی را دارید، می‌توانید با انتشارات یادگار عمر در ارتباط باشید تا پس از بررسی اثر نتیجه‌ در اثر وقت به شما اعلام شود.

تمامی‌ کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد،‌ دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوط هستند ‌و‌‌ فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی است.
قیمت کتاب‌هایی که امکان اضافه کردن به سبد خرید را دارند،‌ به روز است.

© تمام حقوق این وبسایت متعلق به انتشارات یادگار عمر می باشد

طراحی  و پشتیبانی شده توسط سعید طاهری