چاپ دیجیتال کتاب

چاپ دیجیتال کتاب، یکی از روش‌هایی است که در دنیای تکنولوژی امروز محبوبیت زیادی پیدا کرده و توجه زیادی به آن شده است.در این نوع چاپ دیجیتال، از تصاویر دیجیتالی استفاده می‌شود. این نوع چاپ دیجیتالی کتاب، از طریق انتقال دادن داده‌ها از فایل‌های سیستم به چاپگر‌های مختلف انجام می‌شود. در این نوع چاپ کتاب، از چاپگر‌های مختلفی استفاده می‌شود. از جمله: چاپگرهای جوهرافشان که دارای حجم زیادی هستند و نوع دیگر چاپگر‌های لیزری هستند.

چاپ دیجیتال نیازمند مواردی است که برای انجام گرفتن آن ضروری است برای نمونه می‌توان گفت که باید یک دستگاه چاپگر قوی و مناسب که متصل به سیستم باشد داشته باشیم. چاپ دیجیتال نوعی چاپ پیشرفته‌ است که سرعت عمل به خصوصی دارد که باعث محبوبیت زیاد آن شده است. یکسری چاپ‌های دیجیتال هستند که محبوبیت بیشتری در میان عام و خاص دارند مانند چاپگر‌های جوهرافشان یا لیزری و خود چاپگر‌های لیزری به دو دسته تقسیم می‌شوند: چاپگر‌های صنعتی و چاپگرهای اداری و چاپگرهای جوهرافشان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و درعین‌حال از سرعت پایینی برخوردار است. ذرات جوهر در چاپگرهای جوهرافشان بسیار کوچک هستند و قطر بسیار اندکی دارند.

 چاپ دیجیتال کتاب چیست؟

این روش چاپ، یکی از روش‌هایی است که بسیاری از نویسندگان از آن بهره می‌برند و چاپ دیجیتال را با توجه به شیوه‌های متفاوت آن به چند دسته تقسیم‌بندی می‌کنیم:

 • روش دیجیتال نوری یا پرتوی
 • روش چاپ دیجیتالی الکتروفتوگرافی
 • روش چاپ مارکرهای لیزری
 • روش چاپ دیجیتال تصعید رنگ

چاپ‌های دیجیتال ابعاد متفاوتی دارند. برای چاپ دیجیتال می توانید سایز (قطع) رحلی، وزیری، رُقعی، پالتویی را سفارش دهید. با وجود چاپ دیجیتال کتاب یکی از مراحل که قبل از چاپ کتاب باید به آن پرداخت به نام لیتوگرافی را نیاز نیست دیگر انجام داد و همین امر باعث شده که کار چاپ کتاب تسریع پیدا کند.

با توجه به موارد ذکر شده متوجه شدیم که کار نویسندگان کتاب چقدر راحت شده و می‌توانند کتاب‌های خود را با سرعت و کیفیت بسیار بالایی به چاپ انبوه برسانند. چاپ دیجیتال کتاب امروزه به یکی از روش‌هایی تبدیل شده که می‌توان آن را در سطح چاپ آفست در نظر‌گرفت.

مزایای چاپ کتاب به صورت دیجیتال

چاپ کتاب به صورت دیجیتال یکی از راحت‌ترین روش‌های چاپ است. امروزه طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. در زیر به برخی از مزایای چاپ دیجیتال می‌پردازیم:

 1. صرفه جویی کردن در وقت و هزینه
 2. در چاپ دیجیتال کتاب می‌توانیم کتاب را هر لحظه که بخواهیم اصلاح کنیم و سپس به چاپ برسانیم
 3. برای چاپ‌های سیاه و سفید نیاز به پرداخت هزینه زیادی نیست
 4. هر تعداد از کتاب را که نیاز باشد که به چاپ برسد در زمان مشخص شده چاپ می‌شوند
 5. از کیفیت و سرعت به خصوصی برخوردار است
 6. می‌توان به راحتی تمام از چاپ سیاه و سفید و رنگی در کنار هم استفاده‌ کرد
 7. چاپ دیجیتال کتاب نیاز به سرمایه زیادی ندارد

فروش در این نوع چاپ دیجیتال بسیار زیاد است که باعث محبوبیت کتاب می‌شود که می تواند افزایش قیمت را در چاپ های بعدی با خود به همراه داشته باشد که این افزایش قیمت، به خودی خود باعث افزایش درآمد نویسنده می‌شود، یکی از نقاط مثبت در این نوع چاپ به شمار می‌آید‌. انتشارات یادگار عمر در دو اپلیکیشن “کتابراه” و “فیدیبو” کتاب عرضه کرده است و لینک های اپلیکیشن در زیر قرار گرفته است:

https://www.fidibo.com/book/110966

https://www.fidibo.com/book/110943

https://www.ketabrah.ir/go/b40812

https://www.ketabrah.ir/go/b41519

با توجه به افزایش قیمتی که امروزه در تمامی موارد شامل آن هستیم، به تبع قیمت کاغذ هم افزایش قیمت چشم‌گیری داشته است. از این رو، همگان بیشتر به سمت چاپ دیجیتال کتاب روی آورده‌اند.

یکی دیگر از مزایای چاپ دیجیتال که بسیار مورد اهمیت قرار‌دارد، چاپ کتاب در تیراژ کم است و این روش بسیار کاربردی برای نویسندگانی که تازه شروع به کار کرده‌اند است. اما برای چاپ کتاب در تیراژ  بالای 1000 نسخه، روش چاپ افست پیشنهاد می‌شود.

یکی دیگر از مزایای چاپ دیجیتال، سفارش آنلاین چاپ دیجیتال کتاب است که باعث صرفه‌جویی کردن در وقت و هزینه‌ها می‌شود.

هزینه چاپ دیجیتال کتاب

هزینه چاپ دیجیتال بر حسب چه مواردی است:

برحسب مواردی مانند: کاغذ تیراژ سیاه و سفید و رنگی بودن مشخص می‌کند و معمولاً برای تیراژ پایین استفاده می‌گردد.

باید اطلاعات کافی داشته‌باشیم علاوه برهزینه کتاب باید به کیفیت کتاب توجه داشت و اثری با کیفیت را به چاپ رساند.

نکاتی که در هزینه چاپ کتاب دیجیتال باید رعایت شود:

 • انتشارات مورد اعتماد و صادق برای چاپ کتاب انتخاب کرد.
 • داشتن دانش و اطلاعات کافی درباره هزینه چاپ کتاب و عوامل موثر در چاپ کتاب
 • داشتن مشاور برای چاپ کتاب
 • از موارد مهم در هزینه چاپ دیجیتالی کتاب ابعاد است.

برای دریافت قیمت آنلاین کافی است تا فرم های سایت رو پر کنند.

بهترین انتشارات برای چاپ دیجیتال کتاب کدام است؟

در زیر به بهترین انتشارات برای چاپ دیجیتال کتاب اشاره می‌کنیم:

انتشارات یادگار عمر: یکی از بهترین انتشارات برای چاپ دیجیتال است. انتشارات یادگار عمر دارای یک تیم قوی و حرفه‌ای است که مجوزهای لازم را برای نشر کتاب اخذ می نمایند و به عنوان ناشر، برای کتاب نویسنده موارد زیر را دریافت می کند: شابک، فیپا، مجوز پیش از چاپ کتاب، مجوز طرح جلد و مجوز اعلام وصول.

جمع بندی

در نهایت متوجه شدیم که در دنیای امروزه که عصر ارتباطات است، تا حد زیادی چاپ دیجیتال کتاب مورد اهمیت ویژه قرار گرفته است و با توجه به مواردی که در مطالب بالا به آن‌ها پرداختیم، متوجه شدیم که با فایده‌های بسیاری که دارد مورد توجه قرار گرفته است.

در این مقاله به بررسی مواردی از قبیل چیستی کتاب دیجیتال و مزایای چاپ کتاب دیجیتال و در گام بعدی به هزینه چاپ کتاب دیجیتال و معرفی بهترین انتشارات برای چاپ کتاب دیجیتال پرداختیم. سعی ما بر این بوده که اطلاعتی مفید در اختیار شما عزیزان قرار‌دهیم. امیدوارم که مطالب ذکر شده مفید واقع شده باشد. از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید متشکرم.